sales01@lockeysafety.com +86-133-96996593
Lockout-tagout - ویکیپدیا، دانشنامه آزاد

Lockout-tagout - ویکیپدیا، دانشنامه آزاد

Sep 23, 2016

قفل کردن


Lockout-tagout (LOTO) یا Lock and Tag یک روش ایمنی است که در تنظیمات صنعتی و تحقیقاتی استفاده می شود تا اطمینان حاصل شود که ماشین های خطرناک به درستی خاموش شده اند و قادر به راه اندازی دوباره قبل از تکمیل کار تعمیر و نگهداری یا تعمیر و نگهداری نیستند. لازم است قبل از شروع کار بر روی تجهیزات مورد نظر، منابع انرژی خطرناک "جدا شده و غیر فعال شوند". منابع قدرت جدا شده پس از آن قفل می شوند و برچسب بر روی قفل مشخص می شود که کارگر آن را قرار داده است. سپس کارگر کلید قفل را نگه می دارد تا اطمینان حاصل کند که تنها او می تواند دستگاه را شروع کند. این مانع از راه اندازی تصادفی یک ماشین در حالی که در یک کشور خطرناک است و یا در حالی که یک کارگر در تماس مستقیم با آن است.

Lockout-tagout در صنایع به عنوان یک روش مطمئن برای کار بر روی تجهیزات خطرناک مورد استفاده قرار میگیرد و در برخی کشورها به موجب قانون مجاز است.

قفل کردن گروه

هنگامی که دو یا چند کارگر در قسمت های مختلف یک سیستم بزرگتر کار می کنند، دستگاه قفل شده برای اولین بار با یک گیره انشعاب تاشو که دارای سوراخ هایی از قفل قفل است قادر به نگه داشتن آن بسته است. هر کارگر قفل مخصوص خود را به گیره اعمال می کند. دستگاه قفل شده را نمی توان فعال کرد تا همه کارکنان در قسمت پروژه خود امضا کنند و قفل آن ها را از گیره برداشته باشند.

در ایالات متحده قفل انتخاب شده با رنگ، شکل یا اندازه (به عنوان مثال قفل قرمز) برای تعیین یک دستگاه ایمنی استاندارد، قفل کردن و محافظت از انرژی خطرناک استفاده می شود. هیچ دو کلید یا قفل نباید یکسان باشد. قفل و تگ شخص باید توسط فردی که قفل و برچسب را نصب کرده است، حذف شود، مگر آنکه حذف شود تحت هدایت کارفرما انجام شود. رویه های کارفرمایان و آموزش برای چنین حذف باید توسعه یافته، مستند شده و در برنامه کنترل انرژی کارفرمایان گنجانده شود.

Lockout-tagout در ایالات متحده، دارای 5 اجزای مورد نیاز است که به طور کامل با قانون OSHA سازگار باشد. 5 عناصر عبارتند از: 1. روش قفل کردن-عقب انداختن 2. آموزش قفل کردن و غیرفعال کردن (برای کارکنان مجاز و کارکنان تحت تأثیر) 3. سیاست قفل کردن-غرق شدن (اغلب به عنوان یک برنامه شناخته می شود) 4. دستگاه قفل کردن و قفل 5. قفل کردن -Tagout Auditing - هر 12 ماه، هر روش باید بررسی شود و همچنین بررسی کارکنان مجازانرژی خطرناک و انزوا آن

ماشین آلات مدرن می توانند خطرات زیادی را برای کارگران ایجاد کنند، نمونه هایی از رایج ترین موارد عبارتند از:

 1. برق

 2. فشار هیدرولیک (خط)

 3. تجمع هیدرولیکی (پمپ)

 4. هوا فشرده پنوماتیک

 5. گاز

 6. بخار

 7. حرارتی

 8. جاذبه زمین

 9. تنش بهار جنبشی

 10. بسیاری از انواع مایعات (شیمیایی، آب و غیره)

به عنوان مثال، یک دستگاه صنعتی به طور متوسط ممکن است شامل مواردی از قبیل مایعات داغ، پرسنل متحرک، تیغه، پروانه، بخاری الکتریکی، تسمه نقاله با نقاط خرج، زنجیرهای حرکتی، نور ماوراء بنفش و غیره باشد.

از بین بردن یا ساختن تجهیزات ایمن، حذف تمام منابع انرژی است و به عنوان انزوا شناخته می شود. مراحل ضروری برای انزوا کردن تجهیزات اغلب در یک روش جداسازی یا روش غیرقابل تعویض ثبت می شوند . روش جداسازی عموما شامل موارد زیر می شود:

 1. اعلام کرد خاموش است

 2. شناسایی منبع انرژی (ها)

 3. جدا کردن منبع انرژی (ها)

 4. قفل کردن و برچسب منبع انرژی (ها)

 5. ثابت کنید انزوا تجهیزات موثر است

قفل کردن و برچسب گذاری نقطه انزوای دیگران می تواند بداند که دستگاه را جداسازی نمی کنند. برای تأکید بر آخرین مرحله در بالا علاوه بر دیگران، کل فرآیند را می توان به عنوان قفل، تگ و سعی (یعنی، سعی کنید تجهیزات جدا شده را روشن کنید).

کد ملی برق بیان می کند که قطع اتصال ایمنی / خدمات باید در بین تجهیزات قابل استفاده نصب شود. قطع برق ایمنی را تضمین می کند که این تجهیزات می تواند جدا شود و اگر کسی بتواند کار را ادامه دهد، احتمال کمتری وجود دارد که قدرت را دوباره روشن کند. این اتصالات ایمنی معمولا مکان های متعددی برای قفل کردن دارند بنابراین بیش از یک نفر می تواند بر روی تجهیزات ایمن کار کند.

در فرایندهای صنعتی می توان تعیین کرد که منابع خطرناک مناسب ممکن است. به عنوان مثال، یک کارخانه پردازش مواد غذایی ممکن است مخازن ورودی و خروجی و سیستم های تمیز کردن با درجه حرارت بالا متصل باشد، اما نه در یک اتاق یا منطقه کارخانه. غیرممکن است که مجبور به بازدید از چندین بخش کارخانه برای مؤثر بودن یک وسیله برای سرویس (مثلا دستگاه خود برای قدرت، فیدرهای مواد بالادست، فیدرهای پایین دست و اتاق کنترل) را از بین ببرید.

تولید کنندگان ایمنی مدرن ارائه دهنده طیف وسیعی از دستگاه های جداسازی به طور خاص طراحی شده برای متناسب با سوئیچ ها، دریچه ها و اثر گذاران مختلف. به عنوان مثال، اکثر مدارهای مدرن دارای یک قفل کوچک کوچک برای جلوگیری از فعال شدن آن هستند. برای دستگاه های دیگر مانند توپ و یا دریچه های دروازه، قطعات پلاستیکی که یا در برابر لوله قرار می گیرند و از حرکت جلوگیری می کنند، یا اجسام سبک شبیه سازی شده که کاملا سوپاپ را احاطه کرده و مانع دستکاری آن می شوند.

یکی از ویژگی های رایج این دستگاه ها رنگ روشن آنهاست که معمولا برای افزایش دید به رنگ قرمز و اجازه می دهد تا کارکنان به راحتی ببینند که آیا دستگاه جدا شده است. همچنین، دستگاه ها معمولا از چنین طراحی و ساخت و ساز برای جلوگیری از آن با هر نیروی متوسط است. (بدین معنی است که دستگاه جداسازی لازم نیست که به اره برقی متصل شود، اما اگر یک اپراتور به صورت اجباری آن را حذف کند، فورا قابل مشاهده است که با آن دستکاری شده است).

برای محافظت از یک یا چند قطع کننده مدار در یک پانل الکتریکی، می توان از دستگاه خاموش شدن قفل به نام Panel Lockout استفاده کرد. این درب درب قفل را نگه می دارد و مانع از برداشتن صفحه پانل می شود. قطع کننده مدار در حالت خاموش باقی می ماند در حالی که کار الکتریکی انجام می شود.